Większość z nas wierzy, że pozytywne myślenie jest kluczem do sukcesu i w oparciu o to przekonanie, uczymy się widzieć pozytywy w każdych okolicznościach. Ale co, jeśli pewnego dnia odkryjesz, że twoje zbyt optymistyczne podejście do wszystkiego jest prawdziwym powodem, dla którego nie osiągnąłeś w życiu niczego konkretnego?

Fakt ten może być trudny do strawienia, ale wiele badań to potwierdza. Przez lata ludzie osiągnęli wielkie wyczyny z pozytywnym nastawieniem i odpowiednią dozą optymizmu, ale nikt nigdy nie powiedział, ile pozytywnego myślenia jest „idealne”.

Oto powody, dla których Twoja pozytywność może powstrzymywać Cię przed wymarzonym sukcesem:

Ignorowanie negatywnych emocji

Życie polega na utrzymaniu równowagi. Uczysz się wartości „dobra” dzięki istnieniu „zła”. Ludzie cenią życie, ponieważ śmierć jest niezaprzeczalna. Podobnie, aby odnieść sukces w życiu, musisz zachować równowagę między pozytywnymi i negatywnymi emocjami. Nie ma mowy, abyś czuł się kompletny, jeśli zaczniesz ignorować wszystkie swoje negatywne uczucia.

Jeśli przez cały czas pozostajesz pozytywnie nastawiony i nigdy nie doświadczasz emocjonalnego bólu, możesz nigdy nie znaleźć powodu, aby zmienić się na lepsze. Negatywne emocje, takie jak gniew czy wściekłość, uczą ludzi, jak rozwijać się w życiu pośród wszystkich wyzwań.

Przeprowadzono badanie, w którym naukowcy poprosili grupę studentów z niską samooceną o powtórzenie stwierdzenia „Jestem uroczą osobą”, studenci poczuli się bardziej niepewnie niż kiedykolwiek. Gdyby poproszono ich o zmierzenie się ze swoją niepewnością, mogłoby to zadziałać lepiej.

Tworzenie własnej wersji rzeczywistości

Być może ludzie mówili ci, abyś pielęgnował optymizm, aby wieść dostatnie życie, ale praktyka często odwraca twoją uwagę od uświadomienia sobie prawdziwego problemu. Zbyt duży optymizm może niewątpliwie przyćmić twój umysł i wpłynąć na twoje umiejętności podejmowania decyzji. W rezultacie często nie mierzymy ryzyka. Więc jeśli planujesz wymienić Androida na iOS, sprawdź poradnik iPhone i zdecyduj się czy warto… Można to do tego porównać, prawda?

Co więcej, zbytni optymizm często sprawia, że ​​czujemy się niezwyciężeni. Skłania nas do uwierzenia, że ​​nic złego nam się nie stanie. Każdego dnia dokonujemy niezdrowych wyborów dotyczących stylu życia, takich jak palenie i picie (alkoholizm), myśląc, że nie wpłynie to na nas zbytnio. Ale w rzeczywistości są to główne przyczyny śmiertelnych chorób, takich jak rak i marskość wątroby.

Optymizm nie jest złą rzeczą. Zachęca nas do skoku wiary, gdy wszystko inne wymyka się nam z rąk, ale kiedy zaczynasz ignorować prawdziwą sytuację lub zaczynasz wierzyć, że wydarzy się magia – wtedy popełniasz błąd.