Wyobraź sobie, że kontrolujesz dosłownie wszystko

Czy kiedykolwiek słyszałeś o określeniu „złudzenie kontroli”? Psychologowie opisują to jako tendencję ludzi do przeceniania swojej zdolności do kontrolowania każdego wyniku. Jeśli jesteś zbyt optymistyczny we wszystkim, istnieje szansa, że ​​możesz również rozwinąć iluzję kontroli.

Ułatwmy sprawę jeszcze bardziej za pomocą przykładu. Być może zauważyłeś, jak ludzie nadal inwestują w loterie, mimo że ich szanse są tak niskie, jak jeden na milion. To zabawne, jak ludzie myślą, że mają większą szansę na wygraną, jeśli sami wylosują liczby w loterii.

Idealnym sposobem radzenia sobie z trudną sytuacją jest ocena wszystkich kluczowych czynników i powstrzymanie się od entuzjazmu i skrajnego optymizmu. Jeśli cały czas nosimy okulary pozytywnych myśli, może to uniemożliwić nam patrzenie na sytuację z realistycznym podejściem. W końcu może nas to doprowadzić do porażki.

Ukojenie

Sukces przychodzi do tych, którzy mają odwagę przeciwstawić się przeciwnościom losu, a nie do tych, którzy tylko myślą o sukcesie. Zaobserwowano, że kiedy mówi się ludziom, aby wyobrazili sobie najlepszy możliwy sposób wykonania określonego zadania, negatywnie wpływa to na ich produktywność. Z drugiej strony, kiedy mówi się ludziom, aby myśleli o niekorzystnych lub realistycznych skutkach, ich wyniki faktycznie się poprawiły.

Prawdą jest, że często tracimy motywację, gdy wiemy, jak po prostu przezwyciężyć wyzwania. Kiedy nasz umysł przejdzie przez doświadczenie osiągnięcia sukcesu, trudniej jest go przekonać do wykonania zadania w rzeczywistości.

W niedawnym badaniu ujawniono, że ludzie, którzy wykazują niezwykle optymistyczne podejście, rzadziej uregulują swoje należności (zaległe salda kart kredytowych, pożyczki bankowe itp.) i oszczędzają mniej pieniędzy niż przeciętna osoba. Dzieje się tak, ponieważ wierzą, że mogą dość łatwo sprostać wszystkim tym wyzwaniom. Nie rozumieją, że tak naprawdę wciągają się w większy problem. Dlatego następnym razem nie uciekaj od obowiązków, nie tłumacz tego. Nie uciekaj do internetu na facebooka, wiadomości o polityce, portal o grach czy innych rzeczy. 

Wniosek

Bez względu na to, ile książek o samopomocy czytasz lub ile przemówień motywacyjnych słuchasz, nic nie może doprowadzić Cię do sukcesu, chyba że wymyślisz własny sposób radzenia sobie ze swoimi emocjami.

Optymizm może być pomocny, jeśli zostanie umieszczony we właściwym miejscu. W rzeczywistości może to znacznie zwiększyć twoje szanse na osiągnięcie sukcesu, ale nie powinieneś dać się ponieść wszystkim pozytywnym myślom i utopijnym przekonaniom. Być może idealnym sposobem na osiągnięcie sukcesu jest zachowanie właściwej równowagi między realistycznym podejściem a optymizmem.