Czy zmagałeś się z lękiem? Chcesz pozbyć się ataków paniki? Powiedz mi, czy to brzmi znajomo:

Jesteś podenerwowany – i bliski łez – prawie cały czas i nie wiesz dlaczego.
Czasami jesteś bardzo roztrzęsiony i tracisz koncentrację, nawet jeśli jesteś w trakcie wykonywania zadania w pracy
Miałeś chwile, kiedy myślałeś, że nie masz kontroli nad swoim ciałem. Miałeś uczucie bąbelków w żołądku i z każdym oddechem łapałeś powietrze. A może nawet tak się zdenerwowałeś, że martwiłeś się, że umrzesz.
Jeśli cierpisz na ataki paniki, te odczucia mogą Ci się wydawać niesamowicie znajome… ale kiedy naprawdę o tym myślisz, po prostu nie mają sensu.

W swoim umyśle wiesz, że jesteś bezpieczny – a mimo to czujesz, że twoje życie jest w niebezpieczeństwie. Twój poziom lęku gwałtownie rośnie i widzisz, że nadchodzi: następny atak paniki. Masz nadzieję, że nie byłoby to publiczne i że ludzie by tego nie zauważyli… ale mogą. Panikujesz jeszcze bardziej, twój umysł szaleje i brakuje ci tchu.

Mogę całkowicie odnieść się do tego, jak się czujesz.

Po wcześniejszym radzeniu sobie z lękiem wiem, że nie jest to łatwe uczucie. Ale w ciągu ostatnich dwóch lat odkryłem trzystopniowy proces, który pomógł mi pozbyć się lęku i na dobre pozbyć się ataków paniki. Dzisiaj chciałbym podzielić się z wami tym systemem.

Krok 1: Pozwól sobie poczuć strach

Ataki paniki to wyraźny znak, że tłumiłeś przerażające emocje w swoim codziennym życiu. Zamiast pozwalać sobie na odczuwanie strachu, gdy uderza, próbujesz go ukryć, a gdy góra strachu rośnie, coraz trudniej jest go stłumić – aż w końcu wywoła silny lęk lub ataki paniki.

Podczas ataku paniki tracisz kontrolę nad swoimi emocjami, a cały zbudowany strach zostaje w końcu uwolniony. W związku z tym możesz myśleć o atakach paniki jako mechanizmie oczyszczającym organizm, aby pozbyć się nadmiaru strachu.

Teraz oczywiście ataki paniki nie są szczególnie przyjemnym doświadczeniem – i mogę sobie wyobrazić, że chcesz znaleźć mniej stresujące, zdrowsze sposoby radzenia sobie z emocjami.

Dlatego następnym razem, gdy poczujesz się na krawędzi (lub masz pełny atak paniki), spróbuj oprzeć się strachowi.

Jeśli nigdy wcześniej nie pozwoliłeś sobie poczuć strachu, może to być przerażające. Możesz nawet zacząć się trząść lub hiperwentylować i możesz się martwić, że twoje życie się skończy. Byłem już w tej przestrzeni umysłu i mogę ci powiedzieć: atak paniki cię nie zabije.

Dowiedz się więcej o swoim samochodzie i jego konserwacji. Poczytaj blog o samochodach i ciesz się nowo zdobytą wiedzą o motoryzacji.

Krok 2: Pozwól, aby Twój niepokój rozprzestrzenił się po całym ciele

Twój niepokój, bez względu na to, jak bardzo się wydaje, jest tylko stanem przejściowym. Możesz czuć, że twoja panika nie ma końca i możesz być tak uwięziony w swoich emocjach, że tracisz poczucie czasu i czujesz się zagrożony w teraźniejszości.

Ale nawet podczas ataku paniki możesz pamiętać, że kiedyś czułeś się inaczej, niezależnie od tego, czy byłeś szczęśliwy, czy zły. Aby jak najszybciej wyjść z obecnego, niewygodnego stanu, musisz pozwolić, aby niepokój rozprzestrzenił się po całym ciele.

Możesz także przekształcić to w grę: sprawdź, czy czujesz niepokój w dłoniach, nadgarstkach i łokciach. Sprawdź, czy możesz sprawić, by rozprzestrzenił się aż do ramion, serca i klatki piersiowej oraz do żołądka. Zabierz go z żołądka przez wątrobę i nerki do miednicy. Delikatnie przenieś swój strach z miednicy na uda i w dół nóg – aż do stóp i ziemi.