ZADZWOŃ +48 574 589 716

Czy możliwe że tak wyglądał pierwszy tablet? SZOK

Do czego miały służyć prototypy urządzeń? Jak działały? Które modele podbiły rynek na całym świecie?

Historia tabletów

Amerykański inżynier elektryk Elisha Gray w 1888 roku opatentował urządzenie zwane Teleautografem, które przechwytywało wprowadzone za pomocą rysika pisma odręcznego i przekazywało go na znaczną odległość dzięki impulsowi elektromagnetycznemu. W 1945 Vannevar Bush opisał w swojej pracy urządzenie zwane memeksem (Memex). Oparty na mikrofilmach prekursor komputera osobistego. Naukowiec na głowie umieszczałby kamerę i wykonywał eksperymenty. Pulpit byłby wyposażony w maszynę do pisania zdolną do rozpoznawania głosu i odtwarzania go za pomocą syntezy. Maszyna memex była prawdopodobnie pierwszym praktycznym opisem tego, co dziś nazywamy biurem przyszłości.

 

 

1. Teleautograf

 

 2. Memex wg. Life

Pierwsze projekty tabletu

Pierwsze projekty urządzeń tego typu pojawiały się już w latach 60. ubiegłego stulecia. Pierwszy to RAND Tablet vel Grafacon (od Graphic Converter) stworzony w 1964 roku. Dołączony do rysik wyczuwał elektryczne impulsy przekazywane przez cienką siatkę przewodników rozmieszczonych na powierzchni przekaźnikowej.

 3. RAND Tablet vel Grafacon

W 1974r. powstało urządzenie z możliwością gromadzenia informacji o nazwie DynaBook. Jego twórcą był Alan Kay. Dynabook pozwalał na bezprzewodową łączność ze scentralizowanymi „przechowalniami” informacji, z których pobierał najważniejsze zagadnienia na dany temat. Urządzenie miało wielkość notatnika, wyposażone w ekran ciekłokrystaliczny i fizyczną klawiaturę. W założeniu pozwalałoby na, m.in. odtwarzanie plików muzycznych czy nagrywanie notatek głosowych. Pomysł brzmi znajomo, co najmniej jak obecnie dostępne na rynku produkty tego typu.

 4. DynaBook

Mniej więcej w tym samym czasie na rynku pojawiło się urządzenie Atlas DEC PDP 15, które miało służyć w szkołach i laboratoriach technologicznych.

W 1979 roku na rynku pojawił się pierwszy tablet Apple. Był to Apple Graphics Tablet. Nie był to jeszcze tablet PC, a jedynie tablet graficzny, który pozwalał na pracę    w ówczesnych programach graficznych.

5. Apple Graphics Tablet

Firma Pencept wyprodukowała w 1983 roku komputer PenPad200 oparty na systemie MS-DOS w którym zaproponowano używanie rozpoznawania pisma odręcznego zamiast klawiatury i myszy. W 1985r. również firma CIC wyprodukowała komputer z takim samym zastosowaniem.

 6. PenPad200

Kolejną firmą, która wypuściła spod swoich skrzydeł tablet była firma GRID. We wrześniu 1989 roku powstał więc tablet GRiDPad bazujący na systemie operacyjnym MS-DOS, do wprowadzania danych służył rysik. Ważył on niemal 2,3kg.

 7. GRiDPad

Pierwszy PDA (personal digital assistans), czyli pierwszy tablet PC dostępny na rynku. Zaprezentowany został w 1993 roku przez Apple, nazywał się Newton Message Pad. Urządzenie nie odniosło jednak sukcesu.

 

8. Newton Message Pad

Rok 1998 okazał się przełomowy dla segmentu tabletów ponieważ firma Fujitsu wprowadziła pierwszy tablet wyposażony w kolorowy wyświetlacz dotykowy oraz procesor o taktowaniu 233 MHz. Urządzenie nosiło nazwę Stylistic 2300

 9. Stylistic 2300

TABLETY – CORAZ BLIŻEJ DO POPULARNOŚCI

Na drodze do popularności tabletów stanął również sam Bill Gates, który w 2001 roku zaprezentował Compaq Tablet. Był to prototyp Tablet PC pod kontrolą specjalnie do niego przystosowanej wersji systemuWindows Xp  Tablet Edition. Jednak w dalszym ciągu był to laptop z obrotowym ekranem dotykowym. Bill Gates zapewnił, że urządzenia te w ciągu 5 lat podbiją rynek, jednak sporo się przeliczył. Wciąż był to laptop z obrotowym ekranem dotykowym. Sprawił jednak, że określenie „tablet PC” weszło do języka powszechnego.

W 2002 roku Microsoft wypuścił Microsoft Tablet PC, zaprojektowany i wyprodukowany przez HP.

Nie bez znaczenia dla rozwoju tabletów jest data 23 września 2008. Odbyła się wtedy premiera pierwszego systemu operacyjnego firmy Google przeznaczonego na urządzenia przenośne z dotykowym wyświetlaczem nazwanego Android.

2010 rok był przełomowy dla segmentu sprzedaży tabletów bowiem pojawił się iPad. Jego konstrukcja nie była odkrywcza jednak świetny marketing oraz doskonały design sprawiły, że urządzenie stało się liderem na rynku i szybko zyskało popularność. Stało się to napędem dla innego giganta – Google. Niekwestionowany sukces iPhone’a, a następnie iPada sprawił, że nie trzeba było długo czekać, aż na rynku pojawił się zmodyfikowany system operacyjny dla smartphonów – Android 3.0 Honeycomb. Przystosowano go do urządzeń z dużym wyświetlaczem, czyli tabletów, a pierwszym urządzeniem, w którym zaistniał była Motorola XOOM. Dziś Android jest najpopularniejszym systemem operacyjnym wśród urządzeń mobilnych.

 10. iPad

 

 

11. Motorola XOOM

 

Ciekawostki z WIKIPEDII:

1961 Stanisław Lem w swojej powieści „Powrót z gwiazd” opisał Opton[9] – „Był nawet podobny do książki, ale o jednej, jedynej stronicy między okładkami. Za dotknięciem pojawiały się na niej kolejne karty tekstu”.

1966 W serii science fiction „Start Trek” występuje spora ilość urządzeń, które wykorzystują technologię dotykową.

1968 Amerykański reżyser Stanley Kubrick wykorzystał w swoim filmie „2001: Odyseja kosmiczna” tablet z płaskim ekranem odtwarzający bezprzewodowo materiał video.