ZADZWOŃ +48 574 589 716

Zaatakowany przez wirusa w tablecie? Czy należy się go bać?

Zaatakowany przez wirusa w tablecie? Czy należy się go bać?

Coraz częściej dostajemy zapytania czy należy się chronić przed wirusem na tablecie z Androidem i nie tylko. Systemy operacyjne występujące na tabletach to te które najczęściej wykorzystywane są w urządzeniach mobilnych – telefonach komórkowych czy smartfonach, a nie te, które wykorzystujemy w laptopach czy komputerach.

Najczęściej złośliwe oprogramowanie ma na celu zagrożenie bezpieczeństwu użytkowników – wyłudzeniu danych osobistych, danych o naszych znajomych, wysyłania drogich smsów, otrzymywania reklam, sprawdzania położenia gps i wielu tym podobnych najczęściej bez naszej zgody.

 

Warto więc zainstalować oprogramowanie antywirusowe. Do najczęściej polecanych programów przez użytkowników należy zaliczyć AntiVirus Free czy Mobile Security & Antivirus od popularnego Avasta (oba do ściągnięcia bezpłatnie w sklepie Google). Warto jednak dodać, że antywirus nie gwarantuje 100% pewności bezpieczeństwa, a także zwalnia nasz tablet (w szczególności jeśli jest to tablet niskobudżetowy), bowiem program pracuje ciągle w tle.

Jak zminimalizować ryzyko zarażenia wirusem?

Pobieramy aplikacje tylko z zaufanych, pewnych i autoryzowanych źródeł. W przypadku kiedy już ściągamy aplikację z niepewnego źródła sprawdźmy jej uprawnienia. Antywirus będzie pomocny w zakresie unikania zagrożeń a ataków płynących ze strony złośliwego oprogramowania, jednak pamiętajmy, że może to spowolnić pracę naszego systemu.

Podejrzewasz, że masz wirusa? Jeśli tak to czytaj dalej

I na koniec – najczęściej okazuje się, że to nie wirus a reklama oprogramowania antywirusowego. Dlatego nie

 

  1. Jeśli używasz dowolnej aplikacji i jesteś połączony z internetem i wyskakuje komunikat u na ekranie (najczęściej na dole) „UWAGA twoje urządzenia może być zarażone wirusem Sprawdź.” - lub podobny jest to reklama. Po kliknięciu otwiera się okno z możliwością bezpłatnego lub płatnego ściągnięcia oprogramowania.

  2. Jeśli używasz swój tablet i zauważysz przejścia, zanikanie danych, pojawienie się dziwnych aplikacji, których nie ściągnąłeś i tym podobne działania mogłeś paść ofiarą zarażenia wirusem w tablecie (lub innym urządzeniu mobilnym). - Jeśli tak skontaktuj się z nami i wyślij do nas swój sprzęt. Usuniemy wirusa z rejestrów, przeskanujmy pod kątem złośliwego oprogramowania i odeślemy. Bez wychodzenia z domu.