Pilna nauka jest bardzo ważna, zarówno dla samorozwoju, jak i wykształcenia. Ale są chwile, kiedy pojawia się ten okres kiedy nie mamy najmniejszej ochoty na naukę. Co zrobić w takiej sytuacji? Dowiedz się, jak zmotywować się do nauki.

Żadne działanie nie dzieje się bez motywacji, zewnętrznej lub wewnętrznej. Nauczyciel prosi uczniów o napisanie osobistego oświadczenia szkoły medycznej, motywując ich do uzyskania wyższej oceny. W tym przypadku jest to motywacja zewnętrzna.

Motywacja wewnętrzna jest związana z osobistymi zainteresowaniami i pragnieniami. Nie uczysz się biologii, ponieważ nauczyciel cię o to prosił. Jednak podoba ci się ten przedmiot i jesteś gotowy do samodzielnego studiowania w wolnym czasie.

Motywacja przez sukces. Celem jest osiągnięcie czegoś pozytywnego — na przykład przygotowanie do egzaminu, aby zdać go z oceną „doskonałą”.
Motywacja dzięki której unikniemy porażki. Celem jest uniknięcie kłopotów — na przykład przygotowanie do egzaminu, aby nie uzyskać najgorszej oceny.
Czy czujesz różnicę?

Chęć odniesienia sukcesu jest dla nas zdrowsza niż postawa unikania porażki. W końcu, gdy myślimy o zapobieganiu czemuś nieprzyjemnemu, chcąc nie chcąc wyobrażamy sobie naszą stratę. A negatywne emocje pochłaniają energię, którą mogłeś wydać na lepszy cel. Ten sam schemat działa na naszą korzyść, jeśli nastawiamy się na sukces. Pozytywne emocje pozwalają nam być bardziej produktywnymi.

Skąd bierze się motywacja?
Motywacje są bezpośrednio związane z ludzkimi potrzebami, które mają określoną kolejność priorytetów. Dobrze ilustruje to „piramida Maslowa”, nazwana na cześć jej twórcy-psychologa.

Dopóki nie zostaną zaspokojone potrzeby najniższego poziomu, przejście na kolejny nie jest łatwe. Samorozwój i zaspokajanie potrzeb poznawczych to psychologiczny „luksus”. A nawiasem mówiąc, im wyższy poziom potrzeb, które motywują osobę do pracy, tym bardziej wydajna jest jego praca.

Aby znaleźć motywację, musisz zrozumieć siebie i zarządzać swoimi emocjami. Naucz się pozbywać negatywności i skup się na aktualnych zadaniach.

Głównym zabójcą motywacji jest zwątpienie. Czasami zaczynasz wymyślać wyjaśnienia, dlaczego jeszcze czegoś nie osiągnąłeś. Zamiast tego przypisuj to, co już osiągnąłeś. Napisz listę swoich mocnych stron, przeszłych i obecnych osiągnięć. Kiedy naprawdę wierzysz, że zasługujesz na sukces, Twój umysł stworzy sposoby na jego osiągnięcie.

Drugim zabójcą motywacji jest niemożność skupienia się. Pomyśl, jak często skupiasz się na tym, czego nie potrzebujesz, zamiast skupiać się na konkretnym celu. Na przykład myśli związane ze strachem są dość standardowe. „Obawiam się, że nigdzie nie zajdę”. „Obawiam się, że ludzie pomyślą, że jestem głupia”. Strach żywi się samym sobą i kradnie nam motywację. Natomiast pozytywne myślenie, jest ochronna płachta, której nie kupisz w sklep BHP.

Ostatnim elementem w motywacyjnej mozaice jest kierunek. Jeśli nie widzimy kolejnego kroku, zaczynamy odkładać działanie na później. Zrób listę wszystkich swoich wysiłków. Pierwsza powinna być nieskomplikowana i łatwa do wykonania, a każda kolejna trudniejsza. Rozwiązywanie łatwych zadań tworzy pozytywny nastrój, który sprawia, że ​​chcesz dotrzeć do końca.

Na przykład masz ważne zadanie – dostać się na studia. Lista twoich działań może wyglądać tak:

  • Wybierz zawód, który Cię interesuje.
  • Zdecyduj, którym przedmiotom szkolnym chcesz poświęcić więcej uwagi.
  • Zastanów się, jakie przedmioty możesz samodzielnie przygotować do egzaminów. Jeśli potrzebujesz pomocy, znajdź korepetytora, zapisz się na kurs lub zwróć się o pomoc.
  • Zastanów się, jakie przedmioty szkolne mogą pomóc Ci uzyskać najwyższy możliwy wynik na papierze. I tak, nie bądź leniwy, pracuj na swój sukces.